Cenné papíry vydané tzv. Exchange Traded Funds (ETF) k 15.9. 2010

Charakteristika

Exchange-Traded Funds se v poslední době těší veliké oblibě ze strany drobných investorů, protože nabízejí jako otevřené podílové fondy možnost investování do většího množství rozlišných titulů a nástrojů kapitálového trhu koupí pouhého jediného cenného papíru. Znamená to, že pro tyto fondy je typické portfolio, do kterého zařazují v odpovídajících poměrech především akcie společností ze sledovaného indexu - tedy indexově navázaná ETF nebo obsahují jinou skupinu akcií či investičních instrumentů. Právě proto si ETF vysloužily výrazy v českém ekvivalentu znějící jako - veřejně obchodovaný fond, indexová akcie.

Moderní ne-indexové ETF bývají ve většině případů konkrétně zaměřeny na určitý sektor, region, komoditu nebo dluhopisové nástroje a do svého portfolia pořizují kromě akcií jednotlivých společností také deriváty, futures kontrakty a obligace. Drobný investor tedy rázem může prostřednictvím ETF spekulovat na ceny komodit, měny a vývoje sazeb mezibankovního trhu bez nutnosti skládat vysoký počáteční kapitál, shánět brokera s širší licencí a nabídkou služeb a zakládat si jiný účet než takový který potřebuje pro obchodování s akciemi.

ČNB k právní povaze Exchange Traded Funds (ETF)

Nepákové ETF

Přejít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Stránka 1.

TickerNázevISINZaměření
AADRWCM/BNY Mellon Focused Growth ADR ETFUS00768Y2063Equity Global ex US
AAXJiShares MSCI All Country Asia ex Japan Index FundUS4642881829
ACWIiShares MSCI ACWI Index FundUS4642882579
ACWXiShares MSCI ACWI ex US Index FundUS4642882405
ADRABLDRS Asia 50 ADR Index FundUS09348R1023Equity Asia Pacific
ADRDBLDRS Developed Markets 100 ADR Index FundUS09348R2013Equity Global ex US
ADREBLDRS Emerging Markets 50 ADR Index FundUS09348R3003Equity Emerging Mkts Global
ADRUBLDRS Europe 100 ADR Index Fund description updateUS09348R4092Equity Europe
AFKMarket Vectors Africa ETFUS57060U7871
AGGiShares Barclays Aggregate Bond FundUS4642872265Bond USD Medium Term
AGZiShares Barclays Agency Bond FundUS4642881662Bond USD
AIAiShares S&P Asia 50 Index FundUS4642884302
ALTiShares Diversified Alternatives TrustUS4642941078Absolute Return Other
AOAiShares S&P Aggressive Allocation ETFUS4642898591
AOKiShares S&P Conservative Allocation ETFUS4642898831
AOMiShares S&P Moderate Allocation ETFUS4642898757
AORiShares S&P Growth Allocation ETFUS4642898674
AXDIiShares MSCI ACWI ex US Consumer Discretionary Sector Index FundUS4642896363
AXENiShares MSCI ACWI ex US Energy Sector Index FundUS4642895944Equity Sector Natural Resource
AXFNiShares MSCI ACWI ex US Financials Sector Index FundUS4642891646
AXHEiShares MSCI ACWI ex US Health Care Sector Index FundUS4642895522Equity Sector Pharma&Health
AXIDiShares MSCI ACWI ex US Industrials Sector Index FundUS4642896108Equity Sector General Industry
AXITiShares MSCI ACWI ex US Information Technology Sector Index FundUS4642895860Equity Sector Information Tech
AXMTiShares MSCI ACWI ex US Materials Sector Index FundUS4642895787Equity Sector Basic Industries
AXSLiShares MSCI ACWI ex US Consumer Staples Sector Index FundUS4642896280Equity Sector Non Cyclical Con
AXTEiShares MSCI ACWI ex US Telecommunication Services Sector Index FundUS4642895605Equity Sector Telecom Srvcs
AXUTiShares MSCI ACWI ex US Utilities Sector Index FundUS4642895456
BABSSPDR Nuveen Barclays Capital Build America Bond ETFUS78464A2767
BBHBiotech HOLDRS TrustUS09067D2018Equity Sector Pharma&Health
BDHMerrill Lynch Broadband HOLDRS FundUS11130P1049Equity Sector Telecom Srvcs
BHHB2B Internet HOLDRS TrustUS0560331037Equity Sector Information Tech
BIKSPDR S&P BRIC 40 ETFUS78463X7984Equity Emerging Mkts Global
BILSPDR Barclays Capital 1-3 Month T-Bill ETFUS78464A6800
BIVVanguard Intermediate Term Bond ETFUS9219378190Bond USD Medium Term
BJKMarket Vectors Gaming ETFUS57060U8291
BKFiShares MSCI BRIC Index FundUS4642866572Equity Emerging Mkts Global
BLVVanguard Long Term Bond ETFUS9219377937
BNDVanguard Total Bond Market ETFUS9219378356
BNZWisdomTree Dreyfus New Zealand Dollar FundUS97717W2162
BRAQThe Global X Brazil Consumer ETFUS37950E8460Equity Emerging Mkts Latin Am
BRAZGlobal X Brazil Mid Cap ETFUS37950E7884Equity Emerging Mkts Latin Am
BRFMarket Vectors Brazil Small Cap ETFUS57060U6139Equity Emerging Mkts Latin Am
BSCBClaymore BulletShares 2011 Corporate Bond ETFUS18383M8863Bond USD Corporates
BSCCClaymore BulletShares 2012 Corporate Bond ETFUS18383M5976Bond USD Corporates
BSCDClaymore BulletShares 2013 Corporate Bond ETFUS18383M5893Bond USD Corporates
BSCEClaymore BulletShares 2014 Corporate Bond ETFUS18383M5711Bond USD Corporates
BSCFClaymore BulletShares 2015 Corporate Bond ETFUS18383M5638Bond USD Corporates
BSCGClaymore BulletShares 2016 Corporate Bond ETFUS18383M5554Bond USD Corporates
BSCHClaymore BulletShares 2017 Corporate Bond ETFUS18383M5489Bond USD Corporates
BSVVanguard Short Term Bond ETFUS9219378273Bond USD Short Term

Pákové ETF

Jsou to zpravidla ETF, které ve svém portfoliu drží cenné papíry vybraného indexu, jejichž cena se však pohybuje rychleji než vybraný index. Např. FAS kopíruje index Russell 1000 Financial Services s trojnásobnou rychlostí, tedy pokud vybraný index vzroste o jedno procento, FAS (Direxion Daily Financial Bull 3x Shares) vzroste o 3%.

Pákový efekt tedy spočívá v tom, že cena ETF se pohybuje rychleji než index (benchmark fondu). Takové ETF je tedy volatilnější, než kdyby zákazník držel portfolio složené z akcí vybraného indexu. Při porovnaní s obchodováním na úvěr, zákazník žádný úvěr v případě ETF nečerpá, zákazník neplatí úroky z úvěru a zákazníkovi rovněž nehrozí vznik dodatečných závazků v případě, že by tržní hodnota portfolia byla nižší než výše úvěru. Nákup „pákového ETF“ je tedy méně rizikové a méně nákladné než samotné obchodování na úvěr. Vzhledem k tomu, že ETF zpravidla zahrnuje téměř celý koš akcí vybraného indexu (míra diversifikace je velká), je možné, že dokonce i ETF, které reaguje tři krát rychleji než daný index, je méně volatilní než investice do jednotlivé akcie obsažené v indexu.

V případě obchodování na úvěr platí vždy, že nákup akcie na úvěr, je vždy rizikovější než nákup akcie bez úvěru. V případě pákového ETF určení míry rizika již není tak jednoznačné. Na trzích se obchodují i akcie, které jsou volatilnější (nebo také méně likvidní) tedy i více rizikové než pákové ETF.

ETF zmiňovanou vyšší rychlost zpravidla zabezpečují nákupem derivátů do svého portfolia (většinou index swaps). Např. v případě FAS je portfolio fondu tvořeno z 80% akciemi zahrnutými do finančního indexu Russell 1000 Financial Services a 220% indexovými swapy (Russell 1000 Financial Index Swap). FAZ, který reaguje třikrát rychleji opačným směrem než index Russell 1000 Financial Services drží ve svém portfoliu opačnou pozici v indexových swapech s váhou 300% portfolia.

Přejít na stránku: 1 2 3 4 5

Stránka 1.

PákaTickerNázevISINZaměření
2xAGAPowerShares DB Agriculture Double Short ETN
2xAGQProShares Ultra SilverUS74347W8414Equity Sector Gold&Prec Metals
2xBDDPowerShares DB Base Metals Double Long ETN
3xBGUDirexion Daily Large Cap Bull 3X SharesUS25459W8626Equity North America
3xBGZDirexion Daily Large Cap Bear 3X SharesUS25459W8543Unclassified
2xBOMPowerShares DB Base Metals Double Short ETN
2xBRILDirexion BRIC Bull 2X ETF
2xBRISDirexion BRIC Bear 2X ETF
2xBXDCBarclays S&P 500 2X Short 2009 ETN+
3xBXDDBarclays S&P 500 3X Short 2009 ETN+
3xBXUBBarclays S&P 500 3X Long 2009 ETN+
2xBXUCBarclays S&P 500 2X Long 2009 ETN+
2xBZQProShares UltraShort MSCI Brazil ProSharesUS74347X4016Unclassified
2xCMDProShares UltraShort DJ-UBS CommodityUS74347W2052Unclassified
3xCZIDirexion Daily China Bear 3x Shares ETFUS25459W7636Unclassified
3xCZMDirexion Daily China Bull 3x Shares ETFUS25459W7719Equity Greater China
2xDAGPowerShares DB Agriculture Double Long ETN
2xDDMProShares Ultra Dow 30 ETFUS74347R3057Equity North America
2xDEEPowerShares DB Commodity Double Short ETN
2xDGPPowerShares DB Gold Double Long ETN
2xDIGProShares Ultra Oil & Gas ETFUS74347R7199Equity Sector Natural Resource
3xDPKDirexion Daily Developed Markets Bear 3X SharesUS25459W7974Unclassified
3xDRNDirexion Daily Real Estate Bull 3x SharesUS25459W7552Equity Sector Real Est N Am
2xDRRMarket Vectors Double Short Euro ETN
3xDRVDirexion Daily Real Estate Bear 3x SharesUS25459W3346Unclassified
2xDTOPowerShares DB Crude Oil Double Short ETN
2xDUGProShares UltraShort Oil & Gas ETFUS74347X5914Unclassified
2xDXDProShares UltraShort Dow 30 ETFUS74347R8676Unclassified
2xDYYPowerShares DB Commodity Double Long ETN
3xDZKDirexion Daily Developed Markets Bull 3X SharesUS25459W7891Equity Global ex US
2xDZZPowerShares DB Gold Double Short ETN
3xEDCDirexion Daily Emerging Markets Bull 3X SharesUS25459W3007Equity Emerging Mkts Global
3xEDZDirexion Daily Emerging Markets Bear 3X SharesUS25459W4823Unclassified
2xEETProShares Ultra MSCI Emerging MarketsUS74347X3026Equity Emerging Mkts Global
2xEEVProShares UltraShort MSCI Emerging Markets ETFUS74347X5757Unclassified
2xEFOProShares Ultra MSCI EAFEUS74347X5005Equity Global ex US
2xEFUProShares UltraShort MSCI EAFE ETFUS74347R3396Unclassified
2xEPVProShares UltraShort MSCI Europe ProSharesUS74347X8074Unclassified
3xERXDirexion Daily Energy Bull 3X SharesUS25459W8881
3xERYDirexion Daily Energy Bear 3X SharesUS25459W3429
2xEUOProShares UltraShort EuroUS74347W8828Unclassified
2xEWVProShares UltraShort MSCI Japan ETFUS74347R3479
2xEZJProShares Ultra MSCI JapanUS74347X7084Equity Japan
3xFASDirexion Daily Financial Bull 3X SharesUS25459W5168
3xFAZDirexion Daily Financial Bear 3X SharesUS25459W4906
2xFCGLDirexion Daily Natural Gas Related Bull 2X SharesUS25459W2272Equity Sector Natural Resource
2xFCGSDirexion Daily Natural Gas Related Bear 2X SharesUS25459W2199Unclassified
2xGLLProShares UltraShort GoldUS74347W7184Unclassified
2xINDLDirexion India Bull 2X ETF
2xINDZDirexion India Bear 2X ETF

Vyhledávání podle tickeru:

SPAD
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Indexy
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Futures na indexy
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Komodity
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Aktualizováno 20.4.2011 16:26

(Data mohou být zpožděna!)

Dnes je 18.8. 2017
New York 04:53
closed 04:37
Londýn 09:53
open 06:37
Frankfurt 10:53
open 06:37
Praha 10:53
open 05:34
Moskva 12:53
open 03:52
Tokio 17:53
closed 15:07
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.
Vyhledávání:  

Stockmarket Google Finance Market Watch