Datum: 3.11.2010
US akciové trhy v říjnu pokračovaly v růstu, i když tempo již nebylo tak drastické jako v měsíci září. Trh byl opět podpořen aktivitami americké centrální banky v oblasti měnové politiky. FED pokračuje v nakupování vládních dluhopisů, zvyšuje tak množství peněz v oběhu a dodává tak na finanční trhy potřebnou likviditu. Tato skutečnost se naplno projevuje i na měnovém trhu, kde dolar vůči ostatním měnám výrazně oslaboval. Vývoj na akciových trzích indikuje, že už bychom pravděpodobně nemuseli být svědky recese typu dvojitého dna, nicméně určité obavy o další vývoj ekonomiky stále přetrvávají.
Hlavní akciové indexy zavíraly měsíc říjen na těchto stavech: blue chips index Dow Jones Industrial Average na hodnotě 11 118,49 bodů, technologický index Nasdaq Composite skončil na úrovni 2 507,41 bodů a širší index Standard and Poor´s 500 zavíral na hladině 1 180,50 bodů. Index Dow Jones zaznamenal nejlepší říjnový výsledek od roku 2006 a indexy S&P 500 a Nasdaq dokonce od roku 2003. V celém měsíci indexy posílily o 3,1%, 3,7% resp. 5,9%. Od počátku roku si indexy připisují
Akciím se vstup do nového měsíce vydařil, hlavní akciové indexy pokračovaly v růstu a připsaly si zhruba 1,5% zisky. Zpočátku týdne na trzích převládaly obavy o tempo ekonomického růstu a nervozita z nadcházející výsledkové sezóny, nicméně v dalším průběhu týdne již zvítězil pozitivní sentiment a akcie posilovaly. Centrální banka Japonska překvapivě přistoupila ke snížení základní úrokové sazby na rozmezí 0,0% - 0,1 %. Mezinárodní měnový fond snížil odhad globálního ekonomického růstu v roce 2011 ze 4,3 na 4,2 % (u vyspělých ekonomik z 2,4 na 2,2 %). V USA pak snížil výhled hospodářského růstu z 3,3% na 2,6% v roce 2010 a z 2,9% na 2,3% v roce 2011. Maloobchodní prodejci reportovaly převážně solidní srovnatelné prodeje za září. Čtvrtletní hospodářské výsledky reportovala společnost Alcoa (AA). Neoficiálně tak byla odstartována výsledková sezóna. Britská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,5%. Evropská centrální banka také nepřistoupila ke změně úrokové sazby a ponechala jí na úrovni 1%. Na trhu převládal pozitivní vliv oslabujícího dolaru a růstu cen komodit. Komoditní index CRB se pohybuje v blízkosti dvouletých maxim. K oslabování americké měny v poslední době dochází v důsledku očekávání, že FED bude v následujících měsících v rámci procesu kvantitativního uvolňování nalévat do finančního systému další peníze. Primárním účelem tohoto konání je snížení reálných úrokových měr a podpora ekonomického růstu.
Tovární objednávky za srpen klesly o -0,5% vs. oček. -0,4%. Rozjednané prodeje domů a bytů za srpen meziměsíčně vzrostly o + 4,3% vs. očekávání +2,5% a meziročně poklesly o -18,4%. Kompozitní index ISM ve službách za září stoupl na 53,2 (z předchozích 51,5 bodů) vs. oček. 52 bodů. Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru za září klesl o -39 tis. (v předchozím měsíci +10 tis.) vs. oček. +20 tis. K poklesu zaměstnanosti došlo po sedmi měsících zisků v řadě. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti k 2.říjnu klesly na 445 tis. vs. oček 455 tis. Jedná se o čtvrtý pokles v posledních pěti týdnech. Pokračující žádosti k 25.září vzrostly na 4,462 mil. vs. oček. 4,45 mil. Srovnatelné maloobchodní prodeje za září vzrostly o 2,8% vs. oček. 2,1%. Spotřebitelské půjčky za srpen klesly o -3,3 mld. USD vs. oček. -3,5 mld. USD. Počet pracovních míst v průmyslu za září klesl o -95 000 vs. oček. -5000. Počet privátních pracovních míst za září vzrostl o +64000 vs. oček. +75000. Celková míra nezaměstnanosti za září zůstala na nezměněné úrovni 9,6% vs. oček. 9,7%. Průměrný hodinový výdělek za září meziměsíčně 0% vs. oček. +0,2% a meziročně pak +1,7% dle oček.
V následujícím týdnu akcie dále posílily, přičemž největší zisky si připsal technologický Nasdaq (2,8%). National Association for Business Economics (NABE) snížila výhled pro ekonomický růst v USA v roce 2011 z 3,2% na 2,6% a míru nezaměstnanosti v tomtéž roce vidí stále nad hranicí 9%. Retailovou společnost Gymboree Corp. (GYMB) bude kupovat private equity firma Bain Capital Partners v dealu za 1,8 mld. USD (65,40 USD za akcii). Pozitivně vyzněly FOMC Minutes (písemný zápis ze zasedání FEDu). FED je i nadále připraven pumpovat peníze do systému, bude-li to ekonomická situace vyžadovat. Prezident Obama zrušil kontroverzní moratorium na hlubokomořskou těžbu. Touto zprávou byly významně podpořeny akcie těžařských společností. Velmi zajímavá transakce proběhla v rámci farmaceutického sektoru. Firma King Pharmaceuticals (KG) bude převzata společností Pfizer (PFE) za 3,6 mld. USD, tj. 14,25 USD/akcii, což představovalo prémii 40% oproti pondělní zavírací ceně. Negativně byl naopak trh ovlivněn zveřejněním zprávy o vyšetřování exekučních praktik (v oblasti nemovitostního trhu), na což nejintenzivněji reagoval finanční sektor. O internetovou společnost Yahoo! (YHOO) má údajně zájem několik firem soukromého kapitálu jako Silver Lake Partners a Blackstone Group. Jednalo by se o druhou nabídku o převzetí za 3 roky. Firma Oracle (ORCL) údajně připravuje nabídku pro společnost EMC (EMC). Vynikajícími výsledky reportoval internetový gigant Google (GOOG). Cena akcie GOOG vyskočila o 11% a vyšplhala se nad hranici 600 USD poprvé od ledna tohoto roku (největší jednodenní nárůst od října 2008). Cena akcií firmy Apple (AAPL) dosáhly nových historických maxim. Investoři byli naopak zklamáni reportem společnosti General Electric (GE), když za očekáváním zaostaly především tržby firmy. Akcie firmy Seagate Technologies (STX) vyskočily o více jak 20 % v reakci na informaci, že o společnost má zájem blíže nespecifikovaná skupina investorů (spekuluje se o TPG Capital and KKR & Co. (KKR) a mohla by se tedy firma stát privátní. Nabídková cena by se mohla pohybovat kolem 16 USD za akcii.
Index spotřebitelských cen (CPI) za září meziměsíčně +0,1 % vs. oček +0,2 % a meziročně +1,1 % vs. oček. +1,2 %. Jádrový CPI meziměsíčně 0 % vs. oček. +0,1 % a meziročně +0,8 % vs. oček. +0,9 %. Index průmyslové aktivity státu New York za říjen činil 15,73 bodů vs. oček 6 bodů. Maloobchodní tržby bez aut a pohonných hmot za září stouply o +0,4 % vs. oček. +0,3 %. Michiganský index spotřebitelského sentimentu za říjen klesl na 67,9 b. vs. oček. 78,9 b. (předběžný údaj). Podnikové zásoby za srpen vzrostly o +0,6% vs. oček. +0,5%.
I v předposledním obchodním říjnovém týdnu akcie posilovaly, i když tempo růstu bylo již mírnější. Dařilo se finančnímu sektoru v návaznosti na překvapivě dobré HV reportované Citigroup (C). Společnost Saint Jude Medical (STJ) kupuje firmu AGA Medical Holdings (AGAM) za 1,3 mld. USD. HV reportovala společnost Apple (AAPL), která sice předčila očekávání trhu, nicméně nepotěšily zejména prodeje iPhonů a ziskové marže. Negativně byly trhy ovlivněny překvapivým zvýšením základní úrokové sazby (deposit rate) o 25 bp. na 2,50% ze strany čínské centrální banky. Lending rate byla zvýšena z 5,31 na 5,56%. Tato zpráva se velmi výrazně promítla též do vývoje na měnovém a komoditním trhu. Trhy též negativně reagovaly na zprávu o zpomalování čínské ekonomiky a akceleraci inflace. Na trhu se též objevují obavy, zda očekávané kvantitativní uvolňování ze strany FEDu v listopadu bude mít dostatečně pozitivní vliv na vývoj ekonomiky. US centrální banka FED ve své Béžové knize řekla, že vidí mírný ekonomický růst. Konglomerát General Electric (GE) oznámil, že její pobočka GE Healthcare převezme firmu Clarient (CLRT) za 580 mil. USD. Akcie CLRT reagovaly posílením o zhruba 33%.
Průmyslová výroba za září klesla meziročně o -0,2% vs. očekávání +0,2% a využití výrobních kapacit za září je na úrovni 74,7% vs. oček. 74,8%. Investory naopak potěšil NAHB Housing Market Index, který v říjnu vzrostl z 13 na 16 bodů vs. oček. 13 bodů. Výstavba nových domů za září 610 tis. vs. oček 580 tis. (meziměsíčně +0,3 % vs. oček. -3 %, tj. 5měsíční maximum) a stavební povolení za září 539 tis. vs. oček. 575 tis. (meziměsíčně -5,6 % vs. oček +0,7 %). Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti k 16 říjnu klesly na 452 tis. vs. oček 455 tis. a pokračující požadavky o podporu v nezaměstnanosti činily 4,441 mil. vs. oček. 4,420 mil. Philadelphia FED index za říjen vzrostl na 1 b. vs. oček. 2 b. Index předstihových ukazatelů za září vzrostl v souladu s očekáváním o +0,3 %.
Poslední říjnový týden se nesl v poklidném duchu a hlavní akciové indexy nezaznamenaly výraznější změny. Solidní 1% zisk si připsal Nasdaq. Společnosti pokračovaly ve zveřejňování solidních hospodářských výsledků. Většina společností překonává očekávání v oblasti zisku. Po příjmové stránce situace až tak růžová není, nicméně v globálu lze dosavadní průběh výsledkové sezóny hodnotit jako úspěšný, čemuž napovídá i vývoj na akciovém trhu. Na jednání zemí G-20 v Jižní Koreji došlo k dohodě o problematice měn v tom směru, že účastníci se shodli na tom, že umělé oslabování měn globální ekonomice neprospívá. Nedařilo se finančnímu sektoru, když největší ztráty si připsaly regionální banky. Mezi investory přetrvává nejistota ohledně exekučních praktik. Společnost Bank of America (BAC) již oznámila, že při kontrole shledala určité nesrovnalosti.
Prodeje existujících domů za září stouply na 4,53 mil. vs. oček. 4,3 mil., tj. meziměsíčně +10 % vs. oček. +4,1 %. Chicago FED National Acitivity Index za září klesl na -0,58 bodů vs. oček. -0,30 bodů (předchozí údaj -0,53 bodů). Dallas FED Manufacturing Activity za říjen stoupl na +2,6 bodů vs. oček. -8,50 bodů (předchozí údaj -17,7 bodů). SP/Case Shiller Home Price Index za srpen 148,59 vs. předchozí údaj 148,91 bodů. SP / CS 20 City meziměsíčně za srpen klesl o -0,28 % vs. oček. -0,20 % a SP / CS Composite 20 meziročně vzrostl o +1,7 % vs. oček. +2,1 %. Index spotřebitelské důvěry vzrostl za říjen na 50,2 b. vs. oček. 49,9 bodů. FHFA House Price Index za srpen meziměsíčně stoupl o +0,4% vs. oček. -0,2%. Index průmyslové aktivity Richmond FED za říjen stoupl na 5 bodů vs. oček. 1 bod. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby meziročně za září vzrostly o +3,3% (zejména díky zdvojnásobení poptávky po letadlech) vs. oček. +2%. Bez zahrnutí dopravních zařízení však objednávky klesly o -0,8% vs. oček. +0,5%. Prodeje nových domů za září 307 000 vs. oček. 300 000 (meziměsíčně tedy vzrostly o +6,6% vs. oček. +4,2%). MBA žádosti o nové hypotéky k 22.10. vzrostly o +3,2% (předchozí údaj -10,5%). Úvodní požadavky v nezaměstnanosti k 23.10. klesly na 434 tis. vs. oček. 455 tis. a pokračující požadavky k 16.10. činily 4,356 mil. vs. oček. 4,430 mil. požadavků (nejnižší údaj od listopadu 2008). Anualizovaný HDP mezikvartalně za 3.Q. vzrostl o +2 % v souladu s oček.. (ve 2Q ekonomika vzrostla o 1,7%). Osobní spotřeba stoupla o +2,6 % vs. oček +2,5 %. HDP cenový index vzrostl o +2,3 % vs. oček. +1,8 %. jádrové výdaje na osobní spotřebu stouply o +0,8 % vs. oček +1 %. Chicago PMI za říjen stoupl na 60,6 bodů vs. oček 58 bodů. Index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity za říjen stoupl na 67,7 vs. oček. 68 bodů.
V solidním růstu pokračovaly i komoditní trhy. Za celý měsíc ropa posílila o 1,83% na 81,43 USD za barel a od počátku roku si připisuje 2,6%. Zlato pokračovalo v růstu a za celý měsíc posílilo o dalších 3,67% na 1357,60 USD za trojskou unci a od počátku roku si připisuje již 23,8%. Na forexu dolar vůči evropské měně pokračoval v oslabování a uzavíral o 1,78% níže na hranici 1,3902
J. Štekl
CAPITAL PARTNERS a.s.
AAA | 26,19 | 1,91% |
CETV | 349,00 | -3,00% |
ČEZ | 890,00 | 1,37% |
ECM | 49,10 | 2,19% |
ERSTE | 847,30 | 0,59% |
FORTUNA | 108,40 | 0,37% |
KITD | 187,00 | -0,27% |
KB | 4 200,00 | 0,48% |
NWR | 277,00 | 3,55% |
ORCO | 213,00 | 1,43% |
PEGAS | 445,00 | -0,34% |
P.MORRIS | 9 110,00 | -11,38% |
O2 | 416,80 | 1,66% |
UNIPETROL | 185,70 | -0,70% |
VIG | 970,00 | -0,41% |
PX | 1 241,90 | 0,76% |
DAX | 7 254,63 | 3,06% |
FTSE 100 | 6 028,11 | 2,23% |
CAC 40 | 4 006,65 | 2,51% |
ATX | 2 845,94 | 1,88% |
DJES 50 | 2 614,47 | 1,71% |
BUX | 23 995,20 | 1,67% |
WIG 20 | 2 930,29 | 1,46% |
Russian dep. | 1 748,32 | 1,06% |
DJI | 12 455,62 | 1,54% |
Nasdaq | 2 801,08 | 2,04% |
SP500 | 1 331,54 | 1,44% |
Nikkei 225 | 9 606,82 | 1,76% |
DJES 50 Fut. | 2 798,21 | 0,47% |
DJI Fut. | 11 910,40 | 1,14% |
Nasdaq Fut. | 2 242,96 | 0,65% |
SP500 Fut. | 1 273,80 | 1,20% |
Crude Oil | 109,82 | 1,42% |
Brent | 122,64 | 1,08% |
Gold | 1 503,99 | 0,51% |
Cooper | 428,50 | 1,42% |
Silver | 44,92 | 2,16% |
Coal | 128,96 | -0,35% |
EUR/USD | 1,4524 | 1,32% |
EUR/GBP | 0,8852 | 0,75% |
EUR/CHF | 1,2940 | 0,32% |
EUR/PLN | 3,9641 | -0,08% |
EUR/HUF | 264,3300 | -0,64% |
EUR/RUB | 40,7782 | 0,59% |
EUR/CZK | 24,1940 | 0,11% |
PLN/CZK | 6,1034 | 0,17% |
HUF/CZK | 9,1543 | 0,73% |
RUB/CZK | 0,5935 | -0,32% |
GBP/CZK | 27,3310 | -0,64% |
USD/CZK | 16,6569 | -1,22% |
USD/CHF | 0,8910 | -0,98% |
USD/JPY | 82,3500 | -0,29% |
USD/PLN | 2,7290 | -1,39% |
USD/RUB | 28,0779 | -0,82% |
USD/GBP | 0,6094 | -0,57% |
Aktualizováno 20.4.2011 16:26
(Data mohou být zpožděna!)
Obsah veřejné části tohoto serveru je pouze informativního charakteru - podmínky užívání www.stockmarket.cz.
CAPITAL PARTNES a.s. využívá zpravodajství z databází ČTK a Bloomberg, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2010) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.