CP a média

Kde příští rok vydělat

Datum vydání: 23.12.2010
Médium: Ekonom.cz
Rubrika: iHned.ekonom.cz
Odkaz: http://EKONOM.IHNED.CZ/c1-48926610-kde-pristi-rok-vydelat


Nejjistějšími se příští rok jeví investice ve Spojených státech nebo Německu. Více se dá vydělat v Asii.

Světová ekonomika by v příštím roce měla pokračovat v mírném oživování. Ekonomické prognózy hovoří o více než čtyřprocentním globálním růstu. Díky »uzdravování« se i v roce 2011 najde mnoho zajímavých příležitostí, kam vložit peníze.

Budou se však výrazně lišit podle regionů. »V roce 2011 bych investoval v rámci Evropy v Polsku, Česku a Německu, v celosvětové perspektivě pak do jihovýchodní Asie,« naznačuje hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka, že hlavním tahounem budou hlavně rozvojové země.

Existuje ale několik rizik, která mohou příznivý vývoj zpomalit.

Analytici oslovení týdeníkem Ekonom jmenují zejména vývoj čínské ekonomiky včetně hrozící inflace a sporů se Spojenými státy ohledně kurzu jüanu. Dalším rizikem pak je řešení problémů zadlužených států eurozóny, dopady pumpování peněz do americké ekonomiky nebo riziko vzniku nových tržních bublin. I proto varují: Pozor na investice do státních dluhopisů i firem z evropských zemí ohrožených dluhovou krizí.

»Z mého pohledu by měl určitě každý prostředky na investice diverzifikovat. Těm, kdo dávají přednost jistotě, lze doporučit Spojené státy a Německo, pro investory vyhledávající rizikovější příležitosti nabízí výborné vyhlídky Asie,« shrnuje Radim Kramule, akciový analytik České spořitelny.

Geografická a sektorová diverzifikace akciových investic by totiž podle analytiků měla i příští rok umožnit vyvážit rizika se zajímavým růstovým potenciálem.

Potenciál má Asie

Jak naznačuje Radim Kramule, při výběru regionu hraje hlavní roli především míra ochoty riskovat.

Investoři, kteří se obávají rizik, by se měli zaměřit na stabilní ekonomiky. Těch sice v krizi ubylo, díky postupnému uzdravování hospodářství se ale nabízejí »stálice« jako zmiňované Německo nebo Spojené státy.

»V příštím roce by mohly být zajímavé akciové trhy vyspělých zemí, protože společnosti po krizi už zvyšují tržby i zisky,« tvrdí burzovní analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Pozitivní je podle něho i uvolněná měnová politika a nadbytek levných peněz na trzích.

Těm, kdo rádi riskují, se však nabízejí další regiony. Za vyšší míru rizika poskytnou i výraznější výnosy. V roce 2011 to bude hlavně Asie. Tamní trhy rostou v porovnání s Evropou rychleji a v příštím roce mají patřit mezi hybatele globálního hospodářství.

Typickým příkladem je Čína, u níž analytici očekávají až desetiprocentní růst.

»Už tak velká čínská ekonomika se v příštím roce stane ještě větší a její globální vliv dál rychle poroste,« říká analytik Michal Brožka ze společnosti Raiffeisenbank. Podobně tomu bude i v případě Indie.

Rizikové budou i země jako Rusko nebo Kazachstán. Avšak také ony očekávají v příštím roce zajímavý růst.

»Akcie na těchto burzách nejsou drahé a čeká se poměrně slušný výnos. Otázkou ale je, zda bude úplně kompenzovat rizika,« upozorňuje Radim Kramule.

Vyloženým »hazardérům« pak lze doporučit i nestabilní africké trhy. »Rizika ve většině zemí Afriky asi ani nelze přesně vyčíslit. Návratnost ale může být vynikající,« dodává analytik České spořitelny.

Kterým zemím se naopak příští rok vyhnout? Vedle trhů zmítaných dluhovou krizí - tedy Portugalska, Španělska, Řecka nebo Irska - varují analytici před Maďarskem.

»Kroky maďarské vlády jsou vyloženě namířeny proti investorům a finančnímu trhu,« upozorňuje hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek na přísnou regulaci bank nebo »znárodnění« úspor v soukromých penzijních fondech.

Tato rada platí jak pro vládní dluhopisy, tak pro akcie firem z rizikových zemí. Analytik Michal Brožka ovšem nedoporučuje ani bezpečné státní dluhopisy. »Jejich ceny v posledních týdnech sice začaly klesat. Z historického pohledu jsou ale stále velmi drahé,« vysvětluje Brožka.

Českou hvězdou je NWR

Česká republika patří v rámci Evropy i díky provázanosti se silnou německou ekonomikou mezi poměrně atraktivní země.

»Na českou ekonomiku by případné další prohlubování dluhové krize v Evropě mělo mít v porovnání s dalšími evropskými státy daleko menší nebo i nulový dopad,« soudí analytik společnosti Cyrrus Jan Roha.

Díky velmi dobré kondici českých bank se jeví jako zajímavá investiční příležitost právě finanční sektor. »Za stále značně perspektivní lze v této oblasti považovat především skupinu Erste,« upřesňuje Jiří Zendulka ze společnosti Capital Partners.

Za největší »hvězdu« tuzemské ekonomiky odborníci označují shodně těžařskou společnost NWR. Jejím spolumajitelem je Zdeněk Bakala, vlastník společnosti Economia, která vydává týdeník Ekonom.

Kurz jejích akcií posílil letos zhruba o 50 procent, a to především díky lepšímu hospodaření a vyšším vyjednaným prodejním cenám uhlí. »Akciím NWR můžeme stejně jako letos i příští rok předpovídat světlou budoucnost,« dodává Zendulka.

Z oživení ekonomiky by příští rok mohla profitovat procyklická odvětví jako například technologie nebo média. Jich se týká tip Radima Kramuleho z České spořitelny.

»V Česku by mohla překvapit společnost CME, pokud konečně dojde k oživení reklamního trhu,« předpovídá.

Postavit celé portfolio pouze na investicích v Česku ovšem analytici neradili. »Náš trh je poměrně malý co do počtu akcií i diverzifikace odvětví. Proto lze jednoznačně doporučit investování i v zahraničí,« vysvětluje Radim Kramule z České spořitelny.

Automobily i »solárka«

V rámci Evropy by v růstu mohly pokračovat v letošním roce velmi úspěšné velké automobilky - Volkswagen, BMW a Daimler.

»Zejména Volkswagen se drží svého plánu být v roce 2018 jedničkou na světě a získává podíl na většině trhů,« říká analytik Jan Roha. Firma, jejíž akcie letos posílily asi o 90 procent, rozšiřuje modelové portfolio a zvládá i koordinaci značek v koncernu.

Zbylé dvě automobilky pak podle něho těží především z návratu spotřebitelů k dražším a luxusnějším vozům - a to především těch bohatnoucích z Asie. Z jejich rostoucí kupní síly mimo jiné žijí i další luxusní značky, například francouzský holding LVMH.

Zajímavou oblastí bude i v příštím roce »zelená« energetika. Na rozdíl od Česka, kde investoři do solárních panelů plánují arbitráže a žaloby, v zahraničí sluneční elektrárny stále skýtají slušné šance.

»Vzhledem k současným cenám bych doporučil konkrétní tituly jako JA Solar, ReneSola ši Yingli Green Energy,« konstatuje Jiří Zendulka z Capital Partners.

Zklamat by v příštím roce neměly ani silné technologické firmy.

Stále častější využívání vzdálené správy na serverech podle Jana Rohy radí nakupovat akcie společnosti Oracle, inovace ve světě mobilních zařízení pak například Apple.

»Překvapit by mohl i americký výrobce grafických čipů NVidia, a to hned ve dvou sektorech: čipech pro tablety a procesorech pro superpočítače,« radí Luboš Mokráš z České spořitelny.

A kam investovat v Číně? »S přihlédnutím k vyššímu riziku bych zmínil čínskou developerskou společnost Xinyuan Real Estate. I přes obavy o přehřátí tamního trhu je dle mého názoru stále značně podceněn, a skýtá tak větší růstový potenciál,« uvádí příklad Jiří Zendulka.

Naopak doporučuje vyhnout se investicím do firem působících v Irsku, Řecku nebo Španělsku.

»Opatrný bych byl například v sektoru aerolinek. Mohou jej negativně ovlivnit rostoucí ceny ropy i různá regulační opatření,« varuje Jiří Zendulka.

Komodity budou »in« díky Asii

Stejně jako letos i napřesrok budou podle analytiků zajímavou investiční příležitostí komodity. Především díky sílícímu asijskému regionu a hrozícím inflačním tlakům.

»Hospodářský růst tažený asijským regionem, jehož ekonomiky jsou komoditně náročné, vytváří podmínky pro růst cen komodit jako celku,« tvrdí hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ceny komodit může zvýšit především zotavující se průmysl.

»Největší šance na dobrou výkonnost bych dal ropě,« říká Luboš Mokráš, burzovní analytik České spořitelny. Vedle rostoucí poptávky po »černém zlatu« totiž podle něho cenu může zvýšit i relativně tlumený růst těžby.

Rostoucí výroba nahrává i vyšší poptávce po průmyslových kovech nebo energiích.

Zajímavé mohou být i zemědělské komodity. »Největší potenciál vidím u pšenice, rýže nebo kukuřice. Vstupuje totiž u nich do hry navíc i letošní slabá úroda,« upřesňuje Vejmělek. Analytik společnosti Cyrrus Jan Roha navíc doporučuje kakao.

Také u některých komodit ale analytici varují před přílišným optimismem. Týká se to především zlata. To bylo v letošním roce sázkou na jistotu - jeho cena vzrostla podle Jiřího Zendulky z Capital Partners o třetinu. Příští rok to ale i kvůli vysoké současné ceně žlutého kovu už nemusí platit.

»Nepřekvapilo by mě, kdyby tato komodita po letošním zhodnocení zaznamenala v roce 2011 nakonec pokles,« naznačuje analytik Zendulka. Podle Luboše Mokráše hrozí pokles ceny zlata obzvláště ve druhé polovině příštího roku. Zejména pak pokud se bude dařit světové ekonomice.

Nicméně existuje i jiný pohled na věc. Rostoucí inflace, kterou se některé státy včetně Spojených států nebo zemí Evropské unie mohou snažit bojovat s dluhy, totiž může cenu zlata ovlivnit naopak pozitivně.

»Pokračující pumpování peněz do ekonomiky může u ceny drahých kovů hrát roli,« upozorňuje Jan Vějmelek z Komerční banky.

Pro investice do zlata hovoří i snaha investorů o diverzifikaci portfolia mimo tradiční instrumenty.

Martin Krejčí

Monika Vohralíková

Jan Němec

Stejně jako v letošním roce i napřesrok budou podle odhadů analytiků zajímavou investiční příležitostí komodity.

Foto Bloomberg: Vyšší riziko, ale i vyšší výnosy čekají na investory v Asii. Například v případě Číny očekávají analytici až desetiprocentní hospodářský růst. Analytici doporučují pro příští rok investovat do akcií těžební společnosti New World Resources (NWR), která ovládá OKD.

http://EKONOM.IHNED.CZ/c1-48926610-kde-pristi-rok-vydelat

SPAD
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Indexy
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Futures na indexy
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Komodity
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Aktualizováno 20.4.2011 16:26

(Data mohou být zpožděna!)

Dnes je 20.4. 2024
New York 04:53
closed 52:37
Londýn 09:53
closed 46:07
Frankfurt 10:53
closed 46:07
Praha 10:53
closed 46:22
Moskva 12:53
closed 43:07
Tokio 17:53
closed 39:07
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.
Vyhledávání:  

Stockmarket Google Finance Market Watch