Zgodovina podjetij
Stručně z historie světově známých firem a aktuální vývoj jejich akcií na burze
Pokud se zamyslíme nad historií v současné době globálně známých společností, které jsou rovněž obchodovány na nejlikvidnějších burzách světa (New York, Frankfurt, Londýn), zjistíme často velmi zajímavé skutečnosti a souvislosti. Právě v historii firem je jejich nesmírně cenná hodnota, v jejich značce, která vznikala již před stovky let a postupně se firma vypracovala ve svém odvětví do výsadního postavení ve kterém se nyní nachází. Navíc postupně k sobě připojují i další firmy v rámci programů fúzí a akvizicí, protože v současném konkurenčním prostředí přežijí jen ty největší, kapitálově nejvybavenější a technologicky neprogresivnější korporace.
Níže jsou uvedeny některé příklady a k nim jsou připojeny relevantní informace o současném kursovém vývoji těchto firem.
Nike
Zakladatelé společnosti byli Bill Bowerman (trenér lehké atletiky, inovátor tréninků na University of Oregon) a jeho de facto svěřenec Phil Knight, který běhal na středních tratích. Razili zajímavá hesla, např. „Každý kdo má tělo, je sportovec“. Původně zamýšleli vyrábět běžecké boty, jejichž funkčnost a zpracování by umožňovaly dosahovat stále lepších atletických výsledků. Psal se rok 1962 a oni postupně začali dovážet boty z Japonska prostřednictvím firmy Blue Ribbon Sport. Bohužel nebyli úspěšní a tak rozjeli výrobu bot vlastních. Na trhu se značka Nike objevila až v roce 1972 a postupně je výroba sportovní obuvi a doplňkového ošacení dostala na 1. místo ve světě. Logo Nike, tzv. swoosh má asociovat pohyb, rychlost a dynamičnost.
Akcie firmy Nike se obchodují na New York Stock Exchange (NYSE) a v současné době se cena pohybuje kolem 62,30 USD. Ticker (obdoba ISIN) akcie je NKE. Tržní kapitalizace firmy dosahuje čísla 30,9 mld USD. Roční zhodnocení kursu akcie (porovnání kursu únor 07 vs. únor 08) činí zhruba 5,6%.
Sony
Historie firmy se začala psát v roce 1946 v Japonsku, kde dva mladí a právě vystudovaní elektroinženýři Morita a Ibuka dostali nápad založit společnost. Ta měla na základě technologických výzkumů vyvíjet technické produkty překonávající konkurenci. První nesmělou vlaštovkou byl vynález vařiče rýže s automatickým vypínáním po uvaření, ale ten nebyl plně funkční. Postupně ovšem svým zanícením a pílí (ostatně jak je u Japonců zvykem) dosáhli toho, že jejich výrobky se staly oblíbenými díky jednoduchému ovládání, designu a kvalitě. Jméno firmy bylo odvozeno z latiny ze slova sonus - zvuk. Oba vynálezci se nazývali Sonnyboys a odtud je již blízko ke vzniku dnes tolik obdivované značky Sony.
Akcie firmy Sony se obchodují na burze v Tokiu a také na NYSE, kde pod tickerem SNE v současné době stojí kolem 44,80 USD. V ročním vyjádření je patrná na výkonnosti akcie SONY korekce na akciových trzích ( v důsledku známých globálních problémů na kreditních trzích a méně bonitních hypoték a půjček v bilancích finančních institucí, pojišťoven a pojišťovatelů bondů a z toho rezultujících ztrát a odpisů) a tudíž roční kursový rozdíl činí -22,36 %.
Procter & Gamble
Vznik firmy se datuje ještě do 19.století a jedná se zcela původně o pragmatickou příčinu založení firmy. Emigrant z Anglie William Procter (vyráběl svíčky) a Ir James Gamble (výrobce mýdel) se v USA oženili se sestrami Norrisovými. A byl to právě jejich otec, který je přesvědčil, aby založili společný podnik s jednoduchým a logickým názvem Procter & Gamble. Došlo k tomu v roce 1837. Tato nově vzniklá firma se soustředila na obchod s mýdlem a svíčkami v Cincinnati, stát Ohio. V současné době se jedná o průmyslový konglomerát s tržní kapitalizací kolem 204 mld USD, zásobuje kolem 5 mld finálních zákazníků ve více než 130 státech světa. Sortiment firmy zahrnuje více než 220 produktů včetně produktů společnosti Gillette, která byla převzata do skupiny Procter and Gamble (PG).
Firma Procter & Gamble se obchoduje na NYSE s tickerem PG a nyní stojí cca 66,30 USD. Roční zhodnocení akcií se pohybuje kolem +2,7%.
Johnson & Johnson
Tato dnes světoznámá farmaceutická a kosmetická firma spatřilo světlo světa na konci 19. století, přesně v roce 1886. Nejprve to byla firma s 15 lidmi a sídlila v bývalé malé továrně na tapety v New Brunswick, stát New Jersey. Rok nato dostává firma již dnešní název. Na přelomu století podnik vyrábí, resp. zpracovává bavlnu a gázu na oblečení technologií suchého horka, která je antiseptická a také sterilní. Tři roky po skončení 1. světové války firma přichází se svým tehdy nejpoužívanějším výrobkem, značkovými přilnavými a sterilními obvazy Band Aid. Postupný nárůst výroby, rostoucí konkurence a mezinárodní expanze si ovšem vyžadují i vybudování silné nadnárodní pozice. K tomu dochází v roce 1932, kdy je ve Velké Británii zřízena pobočka firmy. V roce 1932 se na místo ředitele firmy dostává R.W. Johnson a začíná cílená decentralizace, růst poboček a mezinárodní expanze. V současné době je firma více zaměřena na farmacii a vynakládá ohromné částky na vývoj nových léků. Tržní kapitalizace činí 180 mld USD.
Firma Johnson & Johnson se obchoduje na NYSE s tickerem JNJ a kurs se pohybuje kolem 63 USD. Korekční prostředí mělo rovněž na akcii vliv a tudíž roční výkonnost akcie činí -4,7%.
Nokia
Nejznámnější světová firma na výrobu mobilních telefonů se sídlem ve Finsku začala psát svoji historii již v roce 1865. Tehdy ovšem vyráběla papír a lepenku, s čímž měla poměrně úspěch. Obchodovala s Ruskem, Francií a Anglií a později před 2. světovou válkou s Čínou. Tím došlo k rozvětvení sítě distributorů. Na přelomu století byl etablován v rámci firmy gumárenský podnik s výrobou holinek, dopravních pásů. Přelom ve firmě znamenal rok 1912, kdy Nokia koupila majoritu akcií společnosti Finish Cable Works. Začala prodávat kabely pro telefony a pro zásobování elektrickou energií. V 60. a 70. letech minulého století se firma soustředila na výzkum digitální komunikace a finálně se od roku 1992 věnuje výhradně telekomunikacím a to mobilním telefonům. Tržní kapitalizace společnosti dosahuje částky 143,8 mld USD.
Akcie společnosti se obchodují na domovské burze v Helsinkách, ale také na NYSE. Ticker akcie je NOK a stojí nyní 36,10 USD. Roční zhodnocení akcie činí velmi solidních + 40,3%.
Adidas
V současné době jedna z nejznámnějších firem na výrobu sportovních potřeb, obuvi a oblečení (vedle Nike, Reebok, Puma). Její vznik se datuje do začátku 20. století a je spojen se jménem Adolfa Dasslera (přezdívka Adi). Ten ve svých 20 letech vyrobil první sportovní boty ze lnu a snil o tom, že vyrobí boty pro sportovce. Svojí úporností dosáhl toho cíle již v roce 1928, kdy měli atleti na letní olympiádě v Amsterdamu poprvé boty od Dasslera. V polovině 30. let se již v jeho továrně vyrábělo 30 odlišných modelů bot. Po skončení druhé světové války byly vyrobeny první sportovní boty z gumy a plachtoviny. Rok 1948 je veden v historii firmy jako datum vzniku značky Adidas, tzn. zkombinování přezdívky a příjmení Adolfa Dasslera. Rok poté dokončil institucionalizaci své firmy a nechal si zaregistrovat tři proužky, tak jak je známe dnes. V posledních letech přibyla do portfolia firmy i konkurenční americká společnost Reebok, kterou Adidas dokázal globálně akvizovat.
Akcie firmy Adidas se obchodují převážně na evropských trzích, kde patří mezi tzv. blue chips (bonitní akcie). Tržní kapitalizace firmy činí 8,9 mld EUR. Na burze ve Frankfurtu nyní stojí Adidas 44,0 EUR a roční posun akcie činí v kursovém vyjádření 12,8 %.
Gillette
Když se jednoho rána v roce 1895 jistý pán jménem Gillette rozzlobil nad tupou břitvou, začal se v jeho hlavě rodit kupodivu nápad na holicí strojek. Zamýšlel výměnnou čepel a také větší bezpečnost než normální břitva. Konkrétní podobu dostala myšlenka v roce 1901, kdy založil firmu Gillette Company v Bostonu, stát Massachusetts. Nejprve sídlil v malém domě a vyráběl holicí strojky a čepelky. V roce 1905 spolu se získáním patentu na výměnný holicí strojek firma přesídlila do vlastní továrny, kde postupně rozvíjela výrobu. V roce 1954 firma koupila společnost zabývající se psacími potřebami Paper Mate a dále rozvinul sortiment výroby. Dále v roce 1967 se Gillette spojil s německou firmou Braun a začal expandovat i v oblasti holicích strojků se suchým holením. Akvizice firmy pokračovaly ve formě koupí firem Oral-B (zubní hygiena), Parker (luxusní psací potřeby) a Duracell (baterie). Do skupiny Gillette patří i největší výrobce baterií a holicích potřeb - Energizer.
Akcie firmy Gillette se obchodují na NYSE po odkoupení v rámci průmyslového gigantu Procter and Gamble s tickerem PG a nyní mají hodnotu 66,30 USD.