Datum: 6.10.2010
US akciové trhy se v září navrátily k růstu a zaznamenaly rekordní zisky. Překvapivě se tak hlavním akciovým indexům podařilo dosáhnout úctyhodného výsledku i přes to, že měsíc září historicky nepatří k těm úspěšnějším. Na trh naproti tomu nepřicházely příliš dobré makroekonomické zprávy, které spíše signalizovaly zpomalování americké, ale i evropské ekonomiky. Nelze ani říci, že by docházelo k nějakému zlepšování situace ohledně zadlužení některých evropských zemí. Sazby na credit default swaps (CDS) se pohybují blízko rekordně nízkých úrovní a celkově fiskální situace není příliš růžová, což by potenciálně mohlo dále negativně ovlivňovat evropskou ekonomiku. Trh byl do určité míry podpořen aktivitami americké centrální banky v oblasti měnové politiky. FED pokračuje v nakupování vládních dluhopisů, zvyšuje tak množství peněz v oběhu a dodává tak na finanční trhy potřebnou likviditu. Vývoj na akciových trzích indikuje, že už bychom pravděpodobně nemuseli být svědky recese typu dvojitého dna, nicméně určité obavy o další vývoj ekonomiky stále přetrvávají.
Hlavní akciové indexy tedy skončily burzovní pouť měsícem září t.r. na těchto stavech: blue chips index Dow Jones Industrial Average na hodnotě 10788 bodů, technologický index Nasdaq Composite skončil na úrovni 2368,62 bodů a širší index Standard and Poor´s 500 zavíral na hladině 1141,20 bodů. Nadprůměrná výkonnost tohoto měsíce se zařadila hluboko do historických tabulek. Za celý měsíc září index Dow Jones připsal 7,7%, index S&P 500 posílil o 8,8% a technologický Nasdaq Composite se zvýšil o 11,9%. Jedná se o nejlepší měsíční zhodnocení indexů od dubna 2009. Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly nejlepší zářijový výsledek od roku 1939. Ve 2Q indexy vzrostly o 10,4%, 10,7% resp. 12,3%. Od počátku roku indexy posilují o 3,45%, 2,34% resp. 4,4%.
Akcie do měsíce září vstoupily poměrně zostra a indexy si připsaly několikaprocentní zisky. Trhům pomohla i aktivita v oblasti fúzí a akvizic. Hewlett-Packard (HPQ) navýšil nabídku na převzetí firmy 3Par (PAR) na 33 USD za akcii (2,4 mld. USD). Board 3Par označil nabídku za nadřazenou. Firma Dell (DELL) oznámila, že již nebude revidovat svou poslední nabídku. Firmu Burger King (BKC) koupila britská společnost 3G Capital za 24 USD za akcii v cashi, tj. deal za 4 mld. USD. Index ISM v průmyslu za srpen vzrostl na 56,3 b. vs. oček. 52,7 bodů. Výdaje na výstavbu za červenec meziměsíčně klesly o -1 % vs. oček. -0,5 %. Počet vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru za srpen klesl o -10 tis. vs. oček. +15 tis. Aplikace nových hypoték k 27.8. zaznamenaly hodnotu +2,7% (předchozí údaj +4,9%). Prodeje automobilů za srpen meziročně klesly o 19% na 11,47 mil. vozů. Meziměsíčně se snížily o 0,6%. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti klesly na 472 tis. vs. oček. 475 tis. a pokračující požadavky zůstaly beze změny na úrovni 4,456 mil. vs. oček. 4,450 mil. Produktivita práce v průmyslu -1,8% vs. oček. -1,9% a náklady na jednotku práce za 2Q +1,1% vs. oček. +1,2%. Podnikové objednávky v červenci vzrostly o +0,1 % vs. oček. +0,2 %. Rozjednané prodeje domů za červenec meziměsíčně vzrostly o +5,2 % vs. oček. -1,00% (meziročně -20,1 %). Míra nezaměstnanosti v srpnu podle očekávání vzrostla o jednu desetinu procenta z červencových 9,5 procenta. Ekonomika však přišla pouze o 54 tisíc pracovních míst. Analytici očekávali, že ztráta bude mnohem vyšší. Ekonomika však ztrácela za srpen pracovní příležitosti již třetí měsíc za sebou. Analytici předpovídali, že hospodářství přijde celkem o sto tisíc příležitostí.
V následujícím týdnu akcie posílily jen mírně. Problémem byla stabilita evropského finančního systému, když se znovu vynořily obavy o nedostatečnou kapitálovou vybavenost některých bank. Příčinou byl hlavní článek WSJ, podle kterého hlavní evropské banky podhodnocovaly (zmírňovaly) své držby vládních dluhů pro bankovní stress testy. Následně však došlo ke zmírnění obav o dluhovou situaci v Evropě, když Portugalsko a Polsko úspěšně realizovalo prodej vládních dluhopisů za nižší výnos, než se původně očekávalo. Administrativa presidenta Obamy představila nový plán infrastruktury za 50 mld. USD (silnice, letiště, dálnice, železnice, letecký kontrolní systém apod.) na dobu 6 let. Plán je součástí rozsáhlého úsilí o zajištění pracovních míst a podpory ekonomického zotavení. Celkové daňové úlevy pro podnikatele by mohly dosáhnout až 200 mld. USD v následujících dvou letech. Béžová kniha FED informovala, že tempo ekonomického růstu v USA zpomaluje. Centrální banka nicméně uvedla, že spotřebitelské výdaje, pilíř americké ekonomiky, ve sledovaném období spíše rostly i přes zvýšenou opatrnost spotřebitelů, a to jak v meziměsíčním, tak i v meziročním srovnání. Finanční aktivita, zejména poskytování úvěrů, proti předešlému období spíše stagnovala či mírně oslabila. Dobré zprávy přišly i z Asie. Dovoz Číny pokračoval v růstu v důsledku silné domácí poptávky. Import vyskočil o 35,2% na 119,27 mld. USD vs. oček. nárůst 25%. V Japonsku HDP ve 2Q vzrostlo mezikvartálně o 0,4% vs. předchozí odhad 0,1%. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti klesly na 451 tis. vs. oček. 470 tis., což představuje již třetí snížení v řadě. Pokračující požadavky stouply na 4,478 mil. vs. oček. 4,450 mil. Deficit obchodní bilance za červenec klesl na -42,8 mld. USD vs. oček -47 mld. USD. V důsledku těchto lepších makrodat firma Morgan Stanley přistoupila ke zvýšení odhadu ekonomického růstu pro 3Q z 2,1% na 2,4%. Velkoobchodní zásoby za červenec vzrostly o 1,3 % vs. oček. 0,4 %.
Akcie pokračovaly v růstu i v dalším týdnu. Všechny tři indexy se opět dostaly do zelených čísel od počátku roku. Na trzích vládl pozitivní sentiment. Podpora přišla v podobě čínských makrodat z oblasti průmyslové produkce a maloobchodních prodejů. Trading v Asii byl pak také ovlivněn intervencí Bank of Japan na forexovém trhu v neprospěch JPY, který zaznamenal další 15-tileté maximu vůči USD. Jednalo se o první zásah centrální banky od roku 2004. Byla též přijata nová úprava kapitálových požadavků pro banky Basel III. Jedná se mj. o úpravu minimálních kapitálových požadavků z původních 2% na 4,5%. K tomu přistupuje návrh kapitálového „polštáře" pro krizové období ve výši 2,5%, což nám dává celkový požadavek kmenového kapitálu na úrovni 7% k aktivům váženým podle rizik. Bankám bylo dáno 8 leté adaptační období pro přizpůsobení novým pravidlům. Společnost Hewlett-Packard (HPQ) oznámila akvizici firmy zabývající se bezpečnostním softwarem ArcSight (ARST) za přibližně 1,5 mld. USD (43,50 USD za akcii). Společnost Dollar Thrifty (DTG) nakonec bude převzata ze strany Hertz (HTZ), která navýšila nabídku na 1,56 mld. USD. Retail Sales za srpen, které vyšly s číslem 0,4% vs. očekávání 0,3%, bez položky aut to bylo zvýšení o 0,6% vs. očekávání 0,3%. Obchodní zásoby za červenec vzrostly o 1% oproti předpokladu 0,7%. Index průmyslové aktivity ve státě New York za září spadl na 4,1 b. vs. oček. růst na 8 b. Průmyslová produkce v srpnu vzrostla dle oček. o +0,2% a využití kapacit dosáhlo 74,7% vs. oček. 75%. Importní ceny v srpnu meziměsíčně vzrostly o +0,6% vs. oček. +0,3% a yoy pak o +4,1% vs. oček. +3,8%. Byly reportovány Initial Jobless Claims s hodnotu 450 tis., což bylo méně než očekávání. Dále PPI neboli index výrobních cen za srpen vzrostl o 0,4% vs. očekávání 0,3%, v jádrové podobě to byl nárůst o 0,1% podle očekávání. Zářijový index Philadelphia FED zaznamenal hodnotu -0,70 bodů oproti očekávání 2,0 bodů. Un. Michigan Consumer Sentiment za září vyšel s číslem 66,6 bodů vs. očekávání 70 bodů. Naopak index spotřebitelských cen CPI neměl téměř žádnou odchylku od koncensuálních hodnot.
I v předposledním obchodním zářijovém týdnu akcie posilovaly, když tempo růstu ještě akcelerovalo. National Bureau of Economic Research oznámil, že recese, jež začala v prosinci 2007, skončila v červnu 2009. Nicméně její cca 18 měsíční období je nejdelší recesí od konce 2. světové války. Pokračovala aktivita fúzí a akvizicí, když IBM převezme firmu Netezza (NZ) za 27 USD na akcii (1,7 mld. USD) a francouzský zbrojař Safran bude realizovat akvizici US bezpečnostní firmy L-1 Identity Solutions (ID) za 12 USD na akcii, tj. 1,1 mld. USD. Podle výzkumu Bloomberg mezi investory ztratilo USA své preferenční místo pro investice, bylo nahrazeno trojicí Brazílie, Čína a Indie. Na zasedání Federal Open Market Commitee (FOMC) se jednalo a rozhodovalo o sazbách. Dostavil se očekávaný závěr v podobě již 20 měsíců po sobě ponechání sazeb na úrovni 0 - 0,25% a konsistentním doprovodným komentářem. FED je připraven poskytnout dodatečnou přizpůsobivou měnovou politiku, pokud bude potřeba. Případná aktivita centrální banky by se samozřejmě promítla do výnosů vládních dluhopisů. V předtuše této aktivity investoři nakupovali dluhopisy, přičemž výnosové míry klesly na rekordně nízké úrovně. Novou akvizicí bylo převzetí US firmy Alberto Cluver od holandského Unileveru za 3,7 mld. USD v cashi. Index od National Association of Home Builders (NAHB) za září zaznamenal hodnotu 13 bodů vs. oček. 14 bodů, jedná se o nejnižší cifru od března 2009. Index cen domů a bytů od FHFA klesl za červenec o 0,5% vs. oček. -0,2% (byl to největší pokles za téměř 6 let), meziročně ceny poklesly až o 3,3%. Negativní byl makroúdaj Intial Claims k 18.9. t.r., který vyšel s hodnotou 465 tis. vs. očekávání 450 tis. Lépe vyšla data z housingu o počtu prodejů existujících domů a bytů za srpen s meziměsíčním nárůstem 7,6%, tj. 4,13 mil. jednotek vs. očekávání na úrovni 4,10 mil. jednotek. Stejně tak se dařilo ukazateli Leading Indicators (předstihové ukazatele) s výsledkem 0,3% vs. očekávání 0,1%. K dispozici byly dále makroindikátory v podobě prodeje zboží dlouhodobé spotřeby, které poklesly o 1,3%, což bylo méně než očekávání -1,4%, navíc bez započtení dopravních zařízení objednávky se navýšily o 2% oproti očekávání 0,6%. Dále prodeje nových domů vykázaly hodnotu 288 tis. jednotek, což bylo meziměsíčně víceméně dle koncensu.
V posledních zářijových dnech již akciový trh neměl sílu dále posílit, nicméně byl završen rekordně úspěšný celý měsíc. Letecká firma Southwest Airlines se dohodla na koupi AirTran Hodlings za 1,4 mld. USD a Wal- Mart Stores bude přebírat jihoafrický Massmart Holdings za 4 mld. USD. IBM převezme Blade Network Technologies za 400 mil. USD. Pozitivní informací vystoupení zástupce Bank of England, který se zmínil i o dalších monetárních stimulech a společně se zprávami o možném odkupu problémových dluhů evropskými centrálními bankami. Na scéně se objevilo několik vystoupení představitelů FED, když zejména president Philadelphia FED Plosser se vyjádřil poněkud zdrženlivě k možnosti dodatečných nákupů aktiv centrální bankou na sekundárním trhu, tedy k tzv. kvantitativnímu uvolňování. To poněkud zahýbalo s trhem dluhopisů, který se ovšem stabilizoval po solidní aukci 7 letých Treasury Bonds s rekordně nízkým výnosem 1,89%. Přišlo rozhodnutí ratingové agentury Moody´s o snížení kreditního ratingu Španělska o 1 stupeň z „Aaa" na „Aa1" s výhledem stabilním. Zářijový index spotřebitelské důvěry vyšel s číslem 48,5 bodů, což bylo hluboce pod očekáváním a jedná se o 7 měsíční minimum. Byly rovněž vydány důležité makroindikátory se slabší podporou trhu. Jednalo se o tyto položky: HDP za 2. Q stoupl o 1,7% vs. oček 1,6 %, osobní spotřeba za 2. Q vzrostla o 2,2 % vs. oček. 2 %, cenový index HDP za 2. Q 1,9 % podle očekávání, počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti k 25.9 klesly na 453 tis. vs. oček. 460 tis.; pokračující požadavky klesly 4,457 mil. vs. oček. 4,473 mil. Dále Chicago PMI za září stoupl na 60,4 bodů vs. oček 55,5 bodů.
K velkému obratu došlo též na komoditním trhu. Za celý měsíc ropa vyskočila o 11,19% na 79,97 USD za barel a od počátku roku si připisuje 0,77%. Zlato pokračovalo v růstu a za celý měsíc posílilo o dalších 4,74% na 1309,60 USD za trojskou unci a od počátku roku si připisuje již 19,47%. Na forexu dolar vůči evropské měně pokračoval v oslabování a uzavíral o 7,61% níže na hranici 1,3644.
J. Štekl
CAPITAL PARTNERS a.s.
Tento report naleznete na www.stockmarket.cz
AAA | 26,19 | 1,91% |
CETV | 349,00 | -3,00% |
ČEZ | 890,00 | 1,37% |
ECM | 49,10 | 2,19% |
ERSTE | 847,30 | 0,59% |
FORTUNA | 108,40 | 0,37% |
KITD | 187,00 | -0,27% |
KB | 4 200,00 | 0,48% |
NWR | 277,00 | 3,55% |
ORCO | 213,00 | 1,43% |
PEGAS | 445,00 | -0,34% |
P.MORRIS | 9 110,00 | -11,38% |
O2 | 416,80 | 1,66% |
UNIPETROL | 185,70 | -0,70% |
VIG | 970,00 | -0,41% |
PX | 1 241,90 | 0,76% |
DAX | 7 254,63 | 3,06% |
FTSE 100 | 6 028,11 | 2,23% |
CAC 40 | 4 006,65 | 2,51% |
ATX | 2 845,94 | 1,88% |
DJES 50 | 2 614,47 | 1,71% |
BUX | 23 995,20 | 1,67% |
WIG 20 | 2 930,29 | 1,46% |
Russian dep. | 1 748,32 | 1,06% |
DJI | 12 455,62 | 1,54% |
Nasdaq | 2 801,08 | 2,04% |
SP500 | 1 331,54 | 1,44% |
Nikkei 225 | 9 606,82 | 1,76% |
DJES 50 Fut. | 2 798,21 | 0,47% |
DJI Fut. | 11 910,40 | 1,14% |
Nasdaq Fut. | 2 242,96 | 0,65% |
SP500 Fut. | 1 273,80 | 1,20% |
Crude Oil | 109,82 | 1,42% |
Brent | 122,64 | 1,08% |
Gold | 1 503,99 | 0,51% |
Cooper | 428,50 | 1,42% |
Silver | 44,92 | 2,16% |
Coal | 128,96 | -0,35% |
EUR/USD | 1,4524 | 1,32% |
EUR/GBP | 0,8852 | 0,75% |
EUR/CHF | 1,2940 | 0,32% |
EUR/PLN | 3,9641 | -0,08% |
EUR/HUF | 264,3300 | -0,64% |
EUR/RUB | 40,7782 | 0,59% |
EUR/CZK | 24,1940 | 0,11% |
PLN/CZK | 6,1034 | 0,17% |
HUF/CZK | 9,1543 | 0,73% |
RUB/CZK | 0,5935 | -0,32% |
GBP/CZK | 27,3310 | -0,64% |
USD/CZK | 16,6569 | -1,22% |
USD/CHF | 0,8910 | -0,98% |
USD/JPY | 82,3500 | -0,29% |
USD/PLN | 2,7290 | -1,39% |
USD/RUB | 28,0779 | -0,82% |
USD/GBP | 0,6094 | -0,57% |
Aktualizováno 20.4.2011 16:26
(Data mohou být zpožděna!)
Obsah veřejné části tohoto serveru je pouze informativního charakteru - podmínky užívání www.stockmarket.cz.
CAPITAL PARTNES a.s. využívá zpravodajství z databází ČTK a Bloomberg, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2010) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.