Měsíční shrnutí US trhů – leden 2010

Datum: 3.2.2010

US akciové trhy nenavázaly na úspěšné obchodování z předchozích několika měsíců a vzestupný trend tak byl razantně přerušen. Nervozita investorů na trhu se v průběhu měsíce stupňovala. Některé dobré hospodářské výsledky společností k pozitivnímu naladění trhu nestačily. Zdá se, že po mohutném růstu např. technologického sektoru či sektoru základních materiálů v posledních několika měsících, jsou již dobré výsledky v cenách těchto společností započítány. Na trhu převážil negativní vliv stupňujících se snah o regulaci finančního sektoru a obavy investorů, že Čína by mohla přistoupit k dalším restriktivním opatřením směřujících k omezení likvidity bank a tudíž půjčování finančních prostředků firmám a ohrozit tak globální ekonomické oživení. Akciové trhy v posledních třech týdnech prošly nezanedbatelnou korekcí, celý měsíc zakončily v negativním duchu a na trhu je patrná značná nejistota. Index Dow Jones v lednu oslabil o 3,5% na 10,067.33 bodů a index S&P 500 se snížil o 3,7% na 1,073.87 bodů. Největší ztrátu utrpěl technologický Nasdaq Composite, který se propadl o 5,4% na 2,147.35 bodů. Indexy tak zaznamenaly nejhorší výsledek od února 2009.

Pro příznivce tzv. lednového efektu je třeba zmínit ještě jednu skutečnost. Výkonnost akciových trhů v prvním měsíci v roce zpravidla předurčuje výsledek v celém roce. Od roku 1950 nebyla tato anomálie potvrzena pouze v pěti případech. Jedním z nich byl i minulý rok, kdy index Dow Jones se v lednu propadl o 8,6%, ale v celém roce nakonec dokázal posílit o 18,8%.

Akciové trhy v USA vstoupily do nového roku velmi úspěšně a první týden se tak vydařil. ISM index v průmyslu se v prosinci zvýšil na 55,9 bodů oproti předchozí hodnotě 53,6 bodů, přičemž analytici očekávali růst jen na 54 bodů. V důsledku dobrých reportů o stavu průmyslu v Číně a USA posilovaly akcie průmyslových společností a dařilo se též energetickým společnostem a firmám těžícím kovy, když ceny ropy i ostatních komodit výrazně posilovaly. Obchodování bylo pozitivně poznamenáno četnými zvýšeními doporučení, a to jak na jednotlivé akcie, tak i na celé sektory. Oppenheimer vydal zvýšení odhadů zisků pro solární firmy i v roce 2010, Wells Fargo na základě revize produkce zvýšil ratingy dodavatelů autosoučástí a celý sektor zvýšil na "overweight", Goldman Sachs uskutečnil některé pozitivní změny v ratingu firem z ocelářského sektoru. Průmyslové objednávky za listopad vzrostly o 1,1% ve srovnání s říjnovým růstem o 0,6%, přičemž analytici očekávali posílení jen o 0,5%. Prodeje automobilů se zvýšily o 8,8% na 11,25 mil. a zaznamenaly tak již čtvrtý vzestup v řadě. Ford Motor (F) reportoval nárůst prodejů o 33%. S vyššími prodeji přišly i Toyota (TM), Honda (HMC) či Daimler (DAI). Nižší prodeje v US naopak zaznamenal General Motors, nicméně v Číně prodeje oproti roku 2008 vzrostly o 67%. Souhrnná míra nezaměstnanosti za prosinec se dle očekávání nezměnila a zůstala na úrovni 10%. Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru se však snížil o 85 tis., zatímco analytici v průměru neočekávali žádnou změnu. Počet pracovních míst ve výrobním sektoru klesl o 27 tis. vs. oček. -35 tis., průměrná hodinová mzda meziměsíčně vzrostla v souladu s očekáváním o 0,2 % a meziročně o 2,2 % vs. oček. +2,1 %, průměrný počet pracovních hodin týdně zůstal dle očekávání na hodnotě 33,2. Pozitivně byla vnímána revize listopadového poklesu pracovních míst o 11 tis. na růst o 4 tis.
ODNÝ KE SLEDOVÁNÍ NEJVĚTŠÍ VZESTUPY A POKLESY
Ve druhém týdnu se naplno rozběhla výsledková sezóna. Reporty firem však investory příliš nenadchly a akciové trhy začaly mírně oslabovat. Negativní nálada byla podpořena zpřísňováním monetární politiky v Číně, kde došlo ke zvýšení povinných rezerv bank a zvažují se další restriktivní opatření. Ke zmírnění nepříznivého sentimentu přispělo zveřejnění Béžové knihy FEDu, když stav ekonomiky USA se v prosinci zlepšil v 10 ze 12 regionů FEDu, což je více než vykazovala předešlá zpráva. Ekonomická aktivita ovšem zůstává na nízkých úrovních. Internetová společnost Gogole (GOOG) pohrozila, že kvůli cenzuře internetu by mohla odejít z Číny. Maloobchodní prodeje v prosinci klesly mom o 0,3 % vs. očekávání +0,5 %. Nepříznivě vyzněly i zprávy z nemovitostního trhu. Za rok 2009 byl vykázán rekordní počet exekucí na domy a byty (foreclosures) na úrovni 2,8 mil. a celkový počet tak vzrostl o 21% oproti roku 2008. President Obama představil nové opatření ve vztahu k finančním institucím, tzv. "Financial Crisis Responsibility Fee" (resp. TARP Tax), bude se týkat cca 50 firem převážně z finančního sektoru s aktivy přes 50 mld. USD, opatření platí i pro ty firmy, které již splatily pomoc z TARP včetně úroků. Poplatky mají fungovat 10 let a mají přinést cca 90 mld. USD (opatření se netýká GM, Chrysler, Fannie Mae a Freddie Mac). Trhům nepomohly ani další makroekonomické zprávy, které výrazněji pozitivně nepřekvapily. Index spotřebitelských cen (CPI) za prosinec meziměsíčně vzrostl o 0,1 % oproti 0,4% v minulém měsíci, což bylo téměř v souladu s očekáváním +0,2 %. Jedná se o nejpomalejší tempo růstu inflace od července. Meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 2,7 % vs. oček. +2,8 %. CPI bez potravin a energií v souladu s očekáváním meziměsíčně vzrostl o 0,1% a meziročně o 1,8%. Empire Manufacturing Index (Index průmyslové aktivity státu New York) se v lednu zvýšil na 15,93 bodů ve srovnání s prosincovými revidovanými 4,5 body, analytici očekávali růst na 12 bodů. Hodnota indexu se již šestý měsíc v řadě pohybuje nad nulou, což indikuje expanzi firem. A konečně průmyslová produkce za prosinec vzrostla v souladu s očekáváním o 0,6% a zaznamenala tak již šestý nárůst v řadě.

V posledních dvou týdnech tempo poklesu na akciových trzích akcelerovalo. Potravinářský gigant Kraft Foods (KFT) konečně oznámil, že se dohodl na koupi britského výrobce cukrovinek Cadbury za 19,5 mld. USD. V polovině týdne trh ovládly obavy, že Čína by mohla po zvýšení povinných bankovních rezerv přijít s dalšími restriktivními monetárními opatřeními, aby trochu zchladila rapidně rostoucí ekonomiku. Ztrácely zejména ceny komodit a akcie finančních a těžebních firem. Klíčové bylo dále představení Obamova plánu na regulaci bank, např. restrikce v oblasti rizikových transakcí, regulátor bude mít možnost limitovat velikost největších bank a usměrňovat banky ke "správným" obchodům (žádné obchody na vlastní účet). Banky a investoři se obávají negativního dopadu na zisky bank. Hospodářské výsledky finančních firem investory nepřesvědčily a nepotěšila ani makrodata. Index cen výrobců (PPI) za prosinec mom +0,2% vs. oček. 0%, meziročně +4,4 % vs. oček. +4,5%. Jádrový PPI činí mom +0% vs. oček. 0,1%, meziročně +0,9 % vs. oček. +1%. Započatá výstavba domů za prosinec 557 tis. vs. oček. 572 tis., stavební povolení 653 tis.vs. oček. 580 tis. Index Philadelphia FED (průmyslová aktivita v regionu) za leden klesl na 15,2 bodů vs. oček. 18 bodů. Index předstihových ukazatelů (Leading Indicators), který se v prosinci zvýšil o 1,1%, vzrostl již devátý měsíc v řadě a indikuje zrychlení tempa oživování ekonomiky v 1.Q. t.r.

Konec měsíce se nesl ve velmi negativním duchu. Trhy opět nedokázaly těžit z některých velmi dobrých hospodářských výsledků a pokračovaly v poklesu. Alespoň částečně byl trh podpořen znovuzvolením předsedy FEDu Bena Bernankeho. Objevovaly se totiž spekulace, že v důsledku rostoucího počtu demokratů, kteří jeho práci kritizují, by nemuselo dojít k potvrzení jeho mandátu pro další funkční období. Investory naopak nepotěšily prodeje stávajících domů, které v prosinci klesly o 16,7% na 5,45 mil. Očekával se pokles pouze na 5,9 mil. jednotek. Goldman Sachs downgradoval akcie čínských bank z "buy" na "neutral", jelikož očekává zpomalení růstu ekonomiky a naopak zvýšení nákladů na vypůjčování peněz. Důvěra spotřebitelů se v lednu zvýšila na 55,9 bodů z prosincových 53,6 bodů. Prodeje nových domů se v prosinci snížily o 7,6% na 342 tis. jednotek, zatímco analytici očekávali nárůst o 3% na 366 tis. V souladu s očekáváním ponechal FED základní úrokovou sazbu v rozmezí 0 - 0,25%. Příznivou zprávou bylo, že program podpory realitního trhu bude pokračovat až do března, tj. dle předpokladů. Zároveň však FED oznámil záměr omezování podobných programů na podporu trhu v budoucnosti. FED dále ve svém prohlášení uvedl, že ekonomika se začíná zotavovat, nicméně nedochází k takovému oživení, které by ospravedlňovalo zvyšování úrokových sazeb. První odhad HDP v USA za poslední čtvrtletí roku 2009 zaznamenal mezikvartální nárůst o 5,7%, zatímco analytici odhadovali růst jen o 4,7%. Jde o nejvyšší tempo růstu amerického hospodářství za posledních šest let. Ve 3. Q. HDP rostlo tempem 2,2%. Růst HDP ve 4.Q. byl tažen zejména zvyšováním firemních zásob, které k růstu HDP přispěly ve výši 3,4%. Osobní spotřeba se zvýšila o 2 %, nicméně ve srovnání s třetím kvartálem si pohoršila, když negativně se projevil pokles spotřeby zboží dlouhodobé spotřeby. Ekonomika posilovala zejména v druhé polovině roku. Díky velmi slabému prvnímu pololetí však za celý rok 2009 HDP kleslo o 2,4%, což je nejhorší propad od konce roku 1946. Průmyslová aktivita v chicagském regionu v lednu pokračovala v růstu. Index Chicago PMI se zvýšil na 61,5% oproti předchozím 58,7%. Hodnota nad úrovní 50 bodů indikuje expanzi. Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan v lednu vzrostla na 74,4 bodů oproti předchozím 72,8, zatímco analytici odhadovali menší růst na 73 bodů.

Ani komoditním trhům se v prvním obchodním měsíci tohoto roku nedařilo. Cena ropy oslabila o 8,2% na hodnotu 72,89 USD za barel a cena zlata se snížila o 1,1% na hodnotu 1083,80 USD za trojskou unci. Klesaly i ceny dalších komodit. Tlak na vývoj cen komodit vyvolával dále posilující dolar. Ten k EUR prorazil hranici 1,4 na hodnotu 1,3906 a byl tak nejsilnější za více jak půl roku.


J. Štekl
CAPITAL PARTNERS a.s.

SPAD
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Indexy
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Futures na indexy
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Komodity
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Aktualizováno 20.4.2011 16:26

(Data mohou být zpožděna!)

Dnes je 22.12. 2024
New York 02:52
closed 30:38
Londýn 07:52
closed 24:08
Frankfurt 08:52
closed 24:08
Praha 08:52
closed 24:23
Moskva 10:52
closed 21:08
Tokio 15:52
closed 17:08
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.
Vyhledávání:  

Stockmarket Google Finance Market Watch