Komentáře

Měsíční shrnutí US trhů – červenec 10

9.8.2010

US akciové trhy v červenci zaznamenaly rekordní zisky. Pokles z předchozích dvou měsíců se tak zastavil a ztráty byly částečně umazány. Investoři využili dvouměsíční korekce na akciovém trhu k nakupování a hnali hlavní akciové indexy nahoru. Obavy o finanční stabilitu v Evropě postupně ochabovaly. Určitou roli mohlo hrát i uzavírání krátkých pozic. Měsíc červenec byl tedy pro akcie velmi úspěšný, když hlavní akciové indexy dosáhly největšího zhodnocení za posledních 12 měsíců. Index Dow Jones posílil o 7,1% na 10465,94 bodů, index S&P 500 vzrostl o 6,9% na 1101,60 bodů a technologický Nasdaq Composite se zvýšil také o 6,9% na 2254,70 bodů. Od počátku si hlavní akciové indexy vedou takto: +0,4%, - 1,2% resp. -0,6%.

Akcie do nového měsíce vstoupily vlažně a v prvních dnech pokračovaly v nevýrazných výkonech z předešlých týdnů. Vytváření nových pracovních míst se stále pohybuje na nízké úrovni a tovární objednávky klesly více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti za červen klesla na 9,5% vs. oček 9,8%. Počet pracovních míst v průmyslu se snížil o 125 tis. vs. oček. -130 tis, což byl první pokles v posledních šesti měsících. Tovární objednávky za květen klesly o -1,4% vs. oček. -0,5%, což je první pokles po osmi růstových měsících v řadě. K největšímu poklesu došlo v oblasti dopravy.

V průběhu následujícího týdne však došlo k razantnímu obratu. Hlavní akciové indexy vyskočily o zhruba 5% a dosáhly tak nejlepšího týdenního výsledku za posledních téměř 12 měsíců. V průběhu celého týdne oslaboval CBOE Market Volatility Index (VIX). Trh byl po několikadenním propadu přeprodán a investoři přistoupili k otevírání některých dlouhých pozic za velmi příznivé ceny. IHS Global Insight předpokládá významné zpomalení ekonomického růstu v USA ve druhém pololetí, nicméně alespoň mírný růst by měl pokračovat. FED pravděpodobně nepřistoupí ke zvýšení úrokových sazeb do konce roku 2011. Prezident Dallas FED Fisher se v rozhovoru pro CNBC ohledně ekonomiky vyjádřil v podobném duchu a dále přidal, že FED udělal "dost" pro stimulaci ekonomiky, že inflační tlaky nyní nejsou na pořadu dne a že prozatím nejsou signály, že by docházelo k šíření efektu nákazy z Evropy. Report IMF zvýšil výhled pro růst globální ekonomiky v roce 2010 na 4,6% z 4,2% a pro rok 2011 ponechal předpověď na úrovni 4,2%. Silnější růst v USA by měl být kompenzován slabším výkonem evropské ekonomiky. MMF dále uvedl, že americká ekonomika nabírá na síle, ale vysoká míra nezaměstnanosti bude i nadále negativně působit na spotřebitelské výdaje. Evropská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 1%. Anglická centrální banka také ponechala úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,50%. Čína obnovila společnosti Google (GOOG) licenci k poskytování internetového vyhledávače. Index nákupních manažerů ve službách klesl za červen na 53,8 bodů vs. oček. 55 bodů. Hodnota nad hranicí 50 bodů sice stále indikuje expanzi v rámci sektoru, nicméně pokles hodnoty indikátoru je dalším signálem, že tempo ekonomického oživování se zpomaluje. Počáteční požadavky v nezaměstnanosti klesly na 454 tis. vs. oček. 460 tis.. Pokračující požadavky klesly na 4,413 mil. vs. oček. 4,6 mil., což bylo téměř 20 měsíční minimum. Celkové spotřebitelské úvěry v květnu klesly o 9,15 mld. USD, zatímco analytici očekávali snížení pouze o 2 mld. USD. Dubnový údaj byl revidován směrem dolů na pokles o 14,86 mld. USD, přičemž původně byl reportován růst o 1 mld. USD.

Ve druhém týdnu americké akcie mírně korigovaly a odepsaly zhruba 1%. Oficiálně byla zahájena výsledková sezóna. První hospodářské výsledky investory mile překvapily, když s lepšími reporty přišly společnosti Alcoa (AA) a CSX (CSX). V závěru týdne byli investoři naopak zklamáni reporty společnosti Bank of America (BAC), Citigroup (C) či General Electric (GE). Ratingová agentura Standard and Poor´s potvrdila dluhový rating „AAA" Velké Británie, přičemž výhled zůstává negativní. Rating však může být snížen, protože dluh je příliš vysoký. Ratingová agentura Moody`s snížila dluhový rating Portugalska z Aa2 na A. Výsledky Intelu (INTC) vysoko předčily odhady analytiků a patří k nejlepším za posledních zhruba deset let. FED zveřejnil slabší výhled americké ekonomiky, když v rámci FOMC Minutes uvedl, že hospodářství by v t.r. mělo růst v rozmezí od 3 - 3,5% vs. původní očekávání 3,2 - 3,7%. FED je ve svých odhadech nyní pesimističtější. Administrativa, by v případě zhoršení ekonomického vývoje, měla zvážit přijetí dalších stimulačních opatření na podporu ekonomiky. V následujících několika čtvrtletích tak pravděpodobně nelze očekávat zvyšování úrokových sazeb. Goldman Sachs (GS) se dohodl s SEC na urovnání sporu ohledně klamavého jednání vůči svým klientům. Banka zaplatí pokutu 550 mil. USD. Společnosti BP (BP) se podařilo zastavit únik ropy během testů nového příklopu poprvé od dubna t.r., kdy došlo k havárii plošiny Deep Horizon. Senát schválil největší změnu v legislativě regulace finančního sektoru od Velké Deprese v 30. letech minulého století. Investoři byli potěšeni lepšími než očekávanými HV společnosti JPMorgan (JPM). Maloobchodní prodeje za červen klesly o -0,5% vs. oček. -0,3% a bez aut se snížily v souladu s očekáváním o -0,1%. Obchodní zásoby za květen vzrostly o +0,1% na 1,36 bln. USD vs. oček. +0,2%, což je nejvyšší úroveň od června minulého roku. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti klesly na 429 tis. vs. oček. 445 tis. (nejnižší úroveň od srpna 2008), přičemž pokračující požadavky vzrostly na 4,681 mil. vs. oček. 4,447 mil. Index výrobních cen (PPI) za červen meziročně vzrostl o +2,8% vs. oček. +3,1% a PPI Core se zvýšil o +1,1% vs. oček. +1,1%. Empire State Manufacturing (průmyslová aktivita ve státě NY) za červenec spadl na 5,08b. vs. oček. 18b. Philadelphia FED Manufacturing Index za červenec klesl na 5,1 b. vs. oček. 10 b, což je nejnižší úroveň za posledních 11 měsíců. Index spotřebitelského sentimentu University of Michigan za červenec se propadl na 66,5 bodů vs. oček. 74,0 bodů. Jedná se o nejnižší úroveň od srpna 2009. Spotřebitelské ceny v červnu klesly meziměsíčně v souladu s očekáváním o -0,1 % (meziročně +1,1 % vs. oček. 1,2 %) a klesají již třetí měsíc v řadě. Jádrové spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o +0,2 % vs. oček. +0,1 % (meziročně v souladu s oček. +0,9 %).

V dalším týdnu se již trhy navrátily k růstu a hlavní akciové indexy dokázaly posílit o více než 3%. Pozitivně byly akcie ovlivněny relativně úspěšným průběhem výsledkové sezóny. Optimistická nálada investorů převážila nad obavami o nepříznivý vývoj US ekonomiky. Agentura Moody´s snížila rating vládních dluhopisů Irska z "Aa1" na "Aa2", výhled ponechala "stable". Vystoupení předsedy FED B. Bernankeho nevyznělo nikterak optimisticky a investory nepotěšilo. Uvedl, že vývoj ekonomiky je v současné době neobvykle nejistý a že se obává dlouhodobých nákladů vysoké nezaměstnanosti. Šéf FED dále prohlásil, že ekonomické oživení sice pokračuje, ale je komplikováno problémy nemovitostního trhu a trhu práce. Zmínil, že ekonomiku negativně ovlivnily dluhové problémy v Evropě a nastínil možné strategie, které by měly zabránit vysoké inflaci a vzniku bubliny na nemovitostním trhu. Rovněž zmínil, že v případě potřeby je FED připraven k dalším podpůrným krokům. Trh byl podpořen velmi dobrými HV některých společností, mezi nimiž byly např. Morgan Stanley (MS), Wells Fargo (WFC), Freeport-McMoRan Copper & Gold (FCX), Coca-Cola (KO), United Technologies (UTX), United Parcel Service (UPS), U.S. Steel (X), 3M (MMM), Caterpillar (CAT), Microsoft (MSFT) či American Express (AXP). V samotném závěru týdne byly zveřejněny úspěšné výsledky „stress testů" evropských bank. Započatá výstavba za červen se snížila na 549 tis. vs. oček. 577 tis. (meziměsíčně pak -5% vs. oček. -2,7%), což je nejnižší úroveň od října minulého roku. Stavební povolení za červen vzrostly na 586 tis. vs. oček. 575 tis. (meziměsíčně pak +2,1% vs. oček. +0,2%). Prodeje stávajících domů za červen klesly na 5,37 mil. vs. oček. 5,1 mil. (meziměsíční pokles o -5,1% vs. oček. -9,9%). Index cen domů za květen meziměsíčně vzrostl o +0,5% vs. oček. -0,3%. Index předstihových ukazatelů za červen klesl o -0,2% vs. oček. -0,3%. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti vzrostly o 464 tis. vs. oček. 445 tis. a pokračující požadavky činily 4,487 mil. vs. oček. 4,59 mil.

V posledním týdnu si již trhy vybíraly oddychový čas a zaznamenaly smíšené výsledky. Pozitivní sentiment byl podpořen zvýšením výhledu hospodaření společnosti FedEx (FDX). Investoři byli potěšeni některými makrodaty z nemovitostního trhu. Firma BP Plc (BP) vykázala za 2.Q. rekordní ztrátu 17,2 mld. USD a plánuje prodej aktiv za 30 mld. USD v příštích 18 měsících. Dobré HV reportoval DuPont (DD), na druhé straně zklamal Caterpillar (CAT) či report výrobce letadel Boeing (BA). Na trhu se opět začaly projevovat obavy o průběh ekonomického oživování. Nepotěšila Béžová kniha FED s tím, že US ekonomický růst se v některých oblastech v minulých dvou měsících zpomalil. Příznivě nevyznělo ani vyjádření prezidenta FED (St. Louis) J. Bullarda, že USA by mohlo čekat delší období deflace, jako preventivní prostředek navrhuje návrat k programu odkupu státního dluhu FED. Velmi dobré HV reportovala energetická společnost Chevron (CVX). Investory však znejistěl obecný výhled vývoje ekonomiky. Lepší než očekávané HV naopak reportovaly např. společnosti General Dynamics (GD) či ConocoPhillips (COP). Sanofi-Aventis hodlá předložit společnosti Genzyme (GENZ) oficiální nabídku na převzetí s cenou menší než 70 USD/akcii (představenstvo údajně rozhodlo o max. nabídkové ceně 70 USD/akcii, tj. 18,7 mld. USD). Prodeje nových domů v červnu vzrostly na 330 tis. vs. oček. 310 tis. Meziměsíčně se prodeje zvýšily o +23,6% vs. oček. +3,3%. Spotřebitelská důvěra v červenci klesla na 50,4 b. vs. oček. 51 b., což je nejnižší úroveň od února t.r. Slabší data signalizují pokles důvěry v ekonomické oživení. S&P/Case-Shiller Home Price Index vzrostl za květen na 146,43 b. Pro 20 největších měst meziměsíčně vzrostl o +0,47% vs. oček. +0,2%. Meziročně se zvýšil o +4,61 % vs. oček. +3,85 %, což je největší meziroční nárůst od srpna 2006. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červen klesly o -1% vs. oček. +1%. Bez dopravních zařízení objednávky klesly o -0,6% vs. oček. +0,4%. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti klesly na 457 tis. vs. oček. 460 tis. a snížily se již druhý týden v řadě. Pokračující požadavky vzrostly na 4,565 mil. vs. oček. 4,5 mil. a stále vypovídají o neuspokojivé situaci na trhu práce. Ekonomika USA za 2Q předběžně vzrostla o +2,4 % vs. oček. +2,6 %. V 1Q HDP po revizi směrem nahoru vzrostlo o 3,7%. Dochází tak k citelnému zpomalení tempa ekonomického růstu. Cenový index HDP se zvýšil o +1,8 % vs. oček +1,1 %. Osobní spotřeba vzrostla o +1,6 % vs. oček. +2,4 %, přičemž jádrové výdaje na osobní spotřebu posílily o +1,1 % vs. oček. 1 %. Náklady na jednotku práce dle očekávání +0,5 %.

Na komoditních trzích cena ropy za celý měsíc vzrostla o 4,39% na hodnotu 78,95 USD za barel. Od počátku roku ropa ztrácí nepatrných 0,52%. Cena zlata za celý měsíc oslabila na úroveň 1181,70 USD za trojskou unci, nicméně od počátku roku přidává stále slušných 7,8%. V posledních týdnech solidně posiloval klíčový průmyslový kov měď. Jeho cena v červenci vyskočila o 12%. Na forexu evropská měna vůči dolaru razantně posilovala až na hodnoty kolem úrovně 1,30.

J. Štekl
CAPITAL PARTNERS a.s.
Tento report naleznete na www.stockmarket.cz

Další komentáře

SPAD
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Indexy
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Futures na indexy
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Komodity
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Aktualizováno 20.4.2011 16:26

(Data mohou být zpožděna!)

Dnes je 23.12. 2024
New York 07:40
closed 01:50
Londýn 12:40
open 03:50
Frankfurt 13:40
open 03:50
Praha 13:40
open 02:47
Moskva 15:40
open 01:05
Tokio 20:40
closed 12:20
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.
Vyhledávání:  

Stockmarket Google Finance Market Watch